کتاب

بهترین کتاب های روانشناسی

امتیاز کاربران: 4.3 ( 1 رای)

انتخاب یک کتاب روانشناسی خوب مانند انتخاب یک روانشناس خوب نیاز به تحقیق و بررسی دارد. شما نمی‌توانید فقط با نگاه کردن به جلد یا عنوان یک کتاب، تصمیم بگیرید که آیا آن کتاب برای شما مناسب است یا خیر.

برای همین، ما در این مقاله به شما ده کتاب روانشناسی را معرفی می‌کنیم که بر اساس رأی مخاطبان ایرانی، جزو بهترین کتاب‌های روانشناسی سال 1402 شناخته شده‌اند. این کتاب‌ها را می‌توانید در لوک پیدا کنید و با خواندن توضیحات مربوط به هر کدام، بفهمید که چرا این کتاب‌ها مورد توجه قرار گرفته‌اند.

زندگی مدرن چالش‌های زیادی برای روح و روان ما ایجاد کرده است. از اضطراب و استرس گرفته تا افسردگی و اختلالات روان‌تنی، بسیاری از ما با مشکلات روانی مواجه هستیم که نیاز به درمان و راهنمایی دارند. روانشناسان و مشاوران می‌توانند کمک‌های بزرگی به ما بکنند، اما گاهی اوقات ما نیاز داریم که خودمان را بشناسیم و با خواندن کتاب‌های روانشناسی، دیدگاه‌ها و راهکار‌های جدیدی را یاد بگیریم.

این کتاب‌ها با مباحثی مانند خودشناسی و خودسازی، آگاهی، امور مالی، پرورش ذهن، مدیریت افکار و ساختارهای روانشناسی و تاثیرگذاری، شما را به یک زندگی بهتر و خوشحال‌تر نزدیک‌تر می‌کنند. حالا بدون وقفه، بیایید با ده کتاب برتر روانشناسی آشنا شویم.

بهترین کتاب های روانشناسی شخصیت

کتاب‌ها دوستانی هستند که ما را در زندگی همراهی می‌کنند و به ما کمک، آموزش و انگیزه می‌دهند. با پیشرفت روزافزون تکنولوژی و وابستگی مردم به گوشی و لپ‌تاپ، هنوز هم کتاب‌ها جایگاه ویژه‌ای در زندگی انسان‌ها دارند. بسیاری از مردم در سرتاسر جهان همچنان علاقه‌مندند که کتاب‌های چاپی را در دست بگیرند و از خواندن آن‌ها لذت ببرند.

از میان انواع کتاب‌ها، کتاب‌های روانشناسی شخصیت از محبوبیت بالایی برخوردارند. این کتاب‌ها به ما درک بهتری از خودمان و دیگران می‌دهند و می‌توانند راهنمایی‌های ارزشمندی برای بهبود زندگی ما ارائه کنند. در این مقاله، قصد داریم به شما چند کتاب روانشناسی شخصیت را معرفی کنیم که ارزش خواندن دارند:

1.هنر شفاف اندیشیدن

بهترین کتاب های روانشناسی
بهترین کتاب های روانشناسی

این کتاب یکی از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین کتاب‌های روانشناسی است که به زبان‌های مختلفی از جمله فارسی ترجمه شده است. بسیاری از خوانندگان معتقدند که این کتاب می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا از مشکلات و ناراحتی‌های زندگی فرار کنند و به سمت شادی حرکت کنند. همچنین این کتاب به آن‌ها نشان می‌دهد که چگونه ذهن و اندیشه خود را بهتر کنترل کنند.

نویسنده این کتاب، رولف دوبلی، از 100 اشتباه رایج ذهنی می‌گوید که باعث می‌شود ما نتوانیم درست فکر کنیم و تصمیم‌های مناسب بگیریم. او راه‌هایی را برای شناسایی و اصلاح این اشتباه‌ها مطرح می‌کند و می‌گوید که چگونه با شفاف اندیشیدن می‌توانیم زندگی بهتری داشته باشیم.

کتاب هنر شفاف اندیشیدن به ما آموزش می‌دهد که چگونه از اشتباه‌های شناختی که در زندگی روزمره با آن‌ها روبرو می‌شویم جلوگیری کنیم. این اشتباه‌ها گاهی اوقات به طور ناخودآگاه در ذهن ما شکل می‌گیرند و ما را از دیدن واقعیت محروم می‌کنند.

ما با این اشتباه‌ها تصمیم‌های نادرست می‌گیریم. این کتاب با استفاده از مثال‌های جذاب و روش‌های علمی ما را قادر می‌سازد که ذهن خود را تمیز کنیم و با دیدگاه جدیدی به دنیا نگاه کنیم و تصمیم‌های بهتری بگیریم. هنر شفاف اندیشیدن بیشترین فروش را در کشور آلمان داشته و یکی از کتاب‌های موفق جهان است.

2.باشگاه پنج صبحی ها

بهترین کتاب های روانشناسی
بهترین کتاب های روانشناسی

این کتاب یک داستان خیالی است که می‌تواند شما را الهام بدهد. در این کتاب با سه شخصیت مختلف آشنا می‌شوید: یک هنرمند، یک کارآفرین و یک سرمایه‌دار. این سه نفر هر کدام در زندگی خود با چالش‌ها و مشکلاتی روبرو هستند. آن‌ها با کمک یک مربی مرموز، تصمیم می‌گیرند که عادت سحرخیزی را در خود ایجاد کنند و با گفتگو و تبادل تجربه، راه‌حل‌هایی برای حل مشکلاتشان پیدا کنند.

نویسنده کتاب، رابین شارما، شما را به سحرخیزی تشویق می‌کند. شاید شما هم شنیده باشید که «سحرخیز باش تا کامروا شوی». اگر به زندگی افراد بزرگ و موفق نگاه کنیم، می‌بینیم که اکثر آن‌ها سحرخیز بوده‌اند. رابین شارما با استفاده از یک فرمول ساده، شما را راهنمایی می‌کند که چگونه می‌توانید صبح زود بلند شوید و روزتان را بهتر برنامه‌ریزی کنید.

سحرخیزی نه تنها می‌تواند شما را برای روز جدید آماده کند، بلکه می‌تواند منبعی برای الهام و خلاقیت شما باشد. در این کتاب، شما با راهکارهایی آشنا می‌شوید که با کمک آن‌ها می‌توانید زندگی خود را بهبود بخشید و آرامش بیشتری داشته باشید.

  1. کتاب قانون 5 ثانیه

مل رابینز، یکی از مشهورترین سخنرانان انگیزشی، نویسندگان و مربیان زندگی، در کتاب قانون 5 ثانیه، یک راز ساده ولی موثر را با ما به اشتراک می گذارد. او می گوید که با شمردن پنج ثانیه به عقب، می توانیم از تردید، تعلل و ترس فرار کنیم و به اقدام و تغییر بپردازیم.

این کتاب که در سال 2017 منتشر شد، نشان می دهد که چگونه با استفاده از “قانون 5 ثانیه”، می توانیم مغز خود را به گونه ای برنامه ریزی کنیم که برای ما به جای علیه ما کار کند. این قانون با فعال کردن قشر پیشانی مغز، که مرکز تصمیم گیری و اقدام ماست، ما را قادر می سازد که عادات منفی خود را شکست دهیم و عادات مثبتی را جایگزین کنیم.

رابینز در این کتاب، با استناد به مثال های واقعی، مطالعات موردی و استراتژی های عملی، ما را با کاربردهای مختلف قانون 5 ثانیه در زمینه های مختلف زندگی، از جمله روابط، شغل، سلامت و پیشرفت شخصی آشنا می کند. او همچنین علم پشت این قانون را توضیح می دهد و می گوید که چگونه می توانیم با این قانون، نتایجی که می خواهیم را بدست آوریم. این کتاب یکی از بهترین کتاب های روانشناسی سال 1402 به شمار می رود.

  1. تئوری انتخاب

این کتاب اثر ویلیام گلسر، روان‌پزشک و روان‌شناس معروف، یک مقدمه بر روان‌شناسی تئوری انتخاب است. این کتاب به صورت جامع و روان تئوری انتخاب را شرح می‌دهد که یک نظریه روان‌شناختی مدرن است.

بهترین کتاب های روانشناسی
بهترین کتاب های روانشناسی

این کتاب نشان می‌دهد که چگونه روابط خوب با دیگران برای داشتن یک زندگی شاد و موفق ضروری است. این کتاب می‌گوید که اگر مشکلات جسمی، اقتصادی یا سنی نداشته باشیم، بیشتر مشکلاتی که با آن‌ها مواجه هستیم از نوع انسانی هستند.

این مشکلات شامل خشونت، جرم، آزار و اذیت، اعتیاد، رابطه‌های جنسی و اختلالات عاطفی است. این کتاب به ما توضیح می‌دهد که چرا این مشکلات پیش می‌آیند و چه کاری باید بکنیم تا با دیگران بهتر زندگی کنیم.

این کتاب همچنین کاربردهای عملی تئوری انتخاب را در چهار زمینه مهم بررسی می‌کند: مدرسه و روابط بین معلم و دانش‌آموز، خانواده و روابط بین والدین و فرزندان، ازدواج و روابط بین همسران و محیط کار و روابط بین کارفرما و کارمند.

دکتر گلسر در کتاب «تئوری انتخاب» که یکی از پرطرفدارترین کتاب‌های روان‌شناسی است، به ما یک نظریه می‌دهد که می‌تواند ما را قادر کند تا روابطی سالم و مثبت با دیگران داشته باشیم.

  1. انسان در جست‌وجوی معنا

«ویکتور فرانکل» یکی از بزرگ‌ترین روان‌پزشکان قرن بیستم بود که در اردوگاه‌های کار اجباری نازی‌ها زندانی شد. او در کتاب خود، انسان در جست‌وجوی معنا، از تجربیات وحشتناک خود در آن دوران می‌گوید و نشان می‌دهد که چگونه می‌توان در شرایط سخت و ناامیدانه، به زندگی معنا بخشید و از آن لذت برد. او معتقد بود که انسان برای زندگی، به یک هدف و ارزش نیاز دارد و نه به یک لذت فراری و سطحی.

«فرانکل» با توجه به تجربیات و مطالعات خود، نظریه معنادرمانی را ابداع کرد که در برابر نظریه لذت‌جویی «فروید» قرار می‌گرفت. او می‌گفت که انسان در زندگی، به دنبال چیزی است که به آن معنا بدهد و از آن انگیزه بگیرد. این کتاب بی‌نظیر، در سال‌های مختلف و با ترجمه‌های متفاوت، به چاپ رسیده است.

6.کتاب عادت‌های اتمی

این کتاب اثر جیمز کلیر است که به شما نشان می‌دهد چگونه با تغییرات کوچک و مداوم در رفتارهای خود، نتایج بزرگ و ماندگاری بدست آورید. این کتاب بر اساس دانش علمی و تجربه زندگی نوشته شده است و راهنمایی‌های عملی برای ساختن عادت‌های مفید و خاتمه دادن به عادت‌های زیان‌آور ارائه می‌دهد.

این کتاب به شما می‌آموزد که چگونه به مرور زمان عادت‌های نامناسب خود را ترک کنید و جای آن‌ها عادت‌های سالم و مثبت را قرار دهید. این کار نیاز به صبر و انگیزه دارد. این کتاب به شما می‌گوید که برای بهبود خود، باید عادت‌هایی داشته باشید که با هویت و اهداف شما همخوانی داشته باشند و شما را به سمت آن‌ها هدایت کنند.

این کتاب که یکی از بهترین کتاب‌های روانشناسی است، از چهار بخش تشکیل شده است که هر یک از یک جنبه از فرآیند شکل‌گیری عادت می‌پردازند.

در بخش اول، جیمز کلیر مفهوم “عادت‌های اتمی” را توضیح می‌دهد – عاداتی که به نظر کوچک و بی‌معنی می‌آیند، اما در بلندمدت اثرات عظیمی دارند. او همچنین نقش هویت در شکل‌گیری عادت را مورد بررسی قرار می‌دهد و می‌گوید که ما باید به جای تمرکز بر روی عملکرد، بر روی شخصیت خود کار کنیم و خودمان را به عنوان کسی تعریف کنیم که عادت‌های مورد نظرمان را دارد.

7.قورباغه را قورت بده

یکی از بهترین کتاب‌های روانشناسی که می‌توان به آن اشاره کرد، کتاب قورباغه را قورت بده است. این کتاب با وجود نام عجیبش، دارای محتوای بسیار ارزشمند و مفیدی در زمینه مقابله با تنبلی و بهبود کارایی است. این کتاب ۲۱ راهکار عملی و موثر را برای شکستن تنبلی و افزایش کارایی معرفی می‌کند. اگر بخواهیم خلاصه‌ای از کتاب را بیان کنیم، می‌توانیم بگوییم:

اگر هر روز صبح، اولین کاری که می‌کنید، خوردن یک قورباغه زنده باشد، در طول روز دیگر هیچ کار سختی برایتان باقی نمی‌ماند. قورباغه شما، مهم‌ترین و دشوارترین کار روز شما است که باید انجام دهید. همان کاری که اگر به آن فکر نکنید، احتمالا در انجام آن کاهلی خواهید کرد. همچنین این کار، بیشترین تاثیر مثبت را در زندگی شما خواهد داشت.

8.کتاب « راهبی که فراری‌اش را فروخت »

رابین شارما، نویسنده کتاب راهبی که فراری‌اش را فروخت، می‌خواهد ما را با بعد عالی وجود خود آشنا کند. بعدی که شاید در تمام عمرمان، به آن توجه نکرده‌ایم. بعدی که تنها چیزی است که باقی می‌ماند. شخصیت اصلی این کتاب، جولیان منتل، یک وکیل موفق است که با وجود ظاهر پر زرق و برق زندگی‌اش، از تهی‌دلی عمیقی رنج می‌برد.

 این کتاب به صورت گفتگویی بین او و یکی از دوستانش نوشته شده است و برگرفته از تجربه‌ی واقعی نویسنده است. شارما که خود یک وکیل بوده، پس از نوشتن این کتاب و موفقیت‌هایی که به دنبال آن آمد، تصمیم می‌گیرد وکالت را کنار بگذارد. این کتاب نیز به بیش از ۵۰ زبان جهان ترجمه شده و یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های روانشناسی است.

این کتاب ما را ترغیب می‌کند تا به زندگی از دیدگاه جدیدی نگاه کنیم و از موفقیت‌ها و شادی‌های سطحی کسی گول نخوریم. باید با دقت بیشتری به زندگی بنگریم و شاید بتوانیم خلوتی را در زندگی بسیاری از افراد کشف کنیم.

  1. 9. هفت عادت مردمان موثر

استفان کاوی نویسنده کتاب هفت عادت مردمان موثر است. او در این کتاب به ما نشان می‌دهد که چگونه می‌توانیم با تغییر عادت‌های خود، شخصیتی موفق و مؤثر داشته باشیم.

این کتاب شامل ۷ عادت است که اگر آن‌ها را در زندگی خود پیاده کنیم، می‌توانیم به اهدافمان برسیم و با دیگران بهتر ارتباط برقرار کنیم. این کتاب یکی از محبوب‌ترین و معتبرترین کتاب‌های روانشناسی و توسعه فردی است که میلیون‌ها نفر از آن استفاده کرده‌اند.

10.کتاب اثر مرکب

بهترین کتاب های روانشناسی
بهترین کتاب های روانشناسی

هر روز با تصمیم‌های مختلفی روبرو می‌شویم که تعیین کننده آینده ما هستند. این جمله می‌تواند خلاصه این کتاب باشد. این کتاب به ما نشان می‌دهد که وقتی بین یک ویدیو آموزشی و یک کلیپ خنده دار در اینستاگرام انتخاب می‌کنیم، در واقع داریم سرنوشت خودمان را شکل می‌دهیم.

 دارن هاردی می‌گوید، شاید در پایان روز تفاوتی با بقیه نداشته باشیم، شاید حتی بعد از یک هفته، یک ماه، یا یک سال هم همینطور باشد. اما ممکن است پس از ۵ سال تغییراتی را در زندگی خود ببینیم که ما را متعجب کند. کافی است هر روز انتخاب‌های صحیحی داشته باشیم.

پس اگر به دنبال راه‌های کوتاه و سریع برای رسیدن به موفقیت هستید، اگر می‌خواهید با کارهای ساده و آسان درآمد های بالایی کسب کنید، این کتاب را نمی‌پسندید و نمی‌خوانید! چون در ابتدای کتاب خیلی ناامید می‌شوید. اما اگر مایلید با تلاش و کوشش موفقیت خود را از راه واقعی و درست بسازید و اگر تصمیم دارید به جای رویاپردازی‌های بی‌معنی، با واقعیت‌های زندگی روبرو شوید، «اثر مرکب» برای شما گزینه مناسبی است.

نتیجه گیری

‌ در این مقاله به معرفی 10 کتاب روانشناسی پرداختیم که بر اساس نظرات کارشناسان و خوانندگان، جزو بهترین کتاب‌های روانشناسی هستند و توانسته‌اند زندگی بسیاری از افراد را به سمت بهتر شدن هدایت کنند. این کتاب‌ها از میان صدها کتاب روانشناسی معروف انتخاب شده‌اند و شما با مطالعه‌ی آن‌ها می‌توانید کتابی را پیدا کنید که به شرایط و علایق شما بیشتر مناسب باشد.

 این کتاب‌ها شما را با رازهای احساسات و مغز آشنا می‌کنند و به شما کمک می‌کنند که افکار و اندیشه‌هایتان را تغییر دهید و رشد کنید. اگر کتاب روانشناسی دیگری را می‌شناسید که برای شما مفید بوده و تاثیر گذار بوده، لطفا در بخش نظرات ما را از آن مطلع کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا